2^ Prova Coppa del Mondo Pista 2016

Apeldoorn - Olanda

11 Novembre Nov 2016 2 years ago 13 Novembre Nov 2016 2 years ago
Logo Kleiner 2

 

 

PROGRAMMA


 

FRIDAY 11th NOVEMBER   
14:00   –  16:30 W – Team Sprint Qualifying
  M – Team Sprint Qualifying
  M – Team Pursuit Qualifying
  W – Omnium I Scratch 10 km
  M –  Scratch 7.5 km Qualifying – Heat 1 i.r.
  M –  Scratch 7.5 km Qualifying – Heat 2 i.r.
18:15 Opening ceremony  
18:30  –   21:30  W – Team Sprint 1st round
  M – Team Pursuit 1st round
  W – Omnium II Tempo Race 7.5 km
  M – Team Sprint 1st round
  M –  Scratch 15 km Final
  W – Omnium III Elimination
  W – Team Sprint Final places 3-4 & 1-2
  M –  Scratch 15 km Award ceremony
  W – Team Sprint Award Ceremony
  M – Team Sprint Final places 3-4 & 1-2
  W – Omnium IV Final Points race 20 km
  M – Team Sprint Award Ceremony
  W – Omnium Award ceremony

SATURDAY 12th NOVEMBER
12:00   –  17:00 M – Sprint Qualifying 200m t.t.
  Break Break
  M – Sprint 1/16 Final
  W – Keirin 1st round
  M – Sprint 1/8 Final
  W – Keirin Repechages
  M – Sprint 1/4 Final (1st)
  W – 500m t.t. Qualifying 250m t.t.
  M – Sprint 1/4 Final (2nd)
  M – Points race 15 km Qualifying – Heat 1 i.r.
  M – Points race 15 km Qualifying – Heat 2 i.r.
  M – Sprint 1/4 Final (3rd i.r.)
18:30   –  21:35 W – Keirin 2nd round
  M – Sprint 1/2 Final (1st)
  W – Keirin Final places 7 to 12
  M – Team Pursuit Finals 3-4 & 1-2
  M – Sprint 1/2 Final (2nd)
  W – Keirin Final 1 – 6
  M – Sprint 1/2 Final (3rd i.r.)
  M – Team Pursuit Award ceremony
  W – 500m t.t. Final
  M – Sprint Final places 3-4 & 1-2 (1st)
  W – Keirin Award ceremony
  W – 500m t.t. Award ceremony
  M – Sprint Final places 3-4 & 1-2 (2nd)
  M – Points race 30 km Final
  M – Sprint Final places 3-4 & 1-2 (3rd i.r.)
  M – Points race 30 km Award ceremony
  M – Sprint Award Ceremony

SUNDAY 13th NOVEMBER
09:00 –  13:45 W – Sprint Qualifying 200m t.t.
  M – Keirin 1st round
  W – Sprint 1/16 Final
  M – Omnium I Scratch 15 km
  W – Sprint 1/8 Final
  M – Keirin Repechages
  W – Sprint 1/4 Final (1st)
  M – Omnium II Tempo Race 10 km
  W – Points race 10 km Qualifying – Heat 1 i.r.
  W – Sprint 1/4 Final (2nd)
  W – Points race 10 km Qualifying – Heat 2 i.r.
  W – Sprint 1/4 Final (3rd i.r.)
14:15-  18:00 M – Omnium III Elimination
  W – Sprint 1/2 Final (1st)
  W – Points race 20 km Final
  W – Sprint 1/2 Final (2nd)
  M – Keirin 2nd round
  W – Sprint 1/2 Final (3rd i.r.)
  M – Omnium IV Final Points race 25 km
  W – Sprint Final places 3-4 & 1-2 (1st)
  M – Keirin Final places 7 to 12
  M – Keirin Final 1 – 6
  W – Sprint Final places 3-4 & 1-2 (2nd)
  M –  Madison 30 km Final
  W – Sprint Final places 3-4 & 1-2 (3rd i.r.)
  W – Points race 20 km Award ceremony
  M – Omnium Award ceremony
  M – Keirin Award ceremony
  W – Sprint Award Ceremony
  M –  Madison 30 km Award ceremony